دندان درد  و ویروس کرونا

انجام درمان یا مشاوره های دندانپزشکی یکی از نیازهای سلامتی افراد از جمله کودکان است. باشیوع بیماری کرونا، مراجعه به دندانپزشکی، چالش بزرگی است. به سختی می توان مطب یا کلینیک دندانپزشکی باز پیدا کرد و در کل نگرانی از انتقال بیماری ، مراجعه به دندانپزشکی را مشکل می کند.

درمواردی مثل ضربه به دندان ها یا عفونت شدیدبا ورم صورت مجبور به مراجعه به دندانپزشکی هستیم. اما در بسیاری از موارد هم با توجه به شرایط خاص این روز جامعه، میتوان شرایط رادرمنزل مدیریت کرد.

دردهای دندانی به ویژه در کودکان بسیار آزار دهنده است. در مواردی سبب امتناع از غذا خوردن ویا سبب مشکل در خواب کودک می شود.

بسیاری ازدردهای دندانی در هنگام غذا خوردن،مصرف مواد شیرین یا خیلی سرد رخ میدهد. مثلا اگردرد با خوردن غذا بخصوص غذاهای سفت زیاد می شود، به احتمال زیاد، حفره ای در دندان کودک وجود دارد که غذا در آن گیر می کند و درد گاهی به لثه ها هم فشار وارد میکندوکودک از درد لثه شکایت می کند نه درد دندان. دراین موارد درمان قطعی، درمان دندان پوسیده است.اما در حال حاضر تمیز کردن ناحیه با نخ دندان ومسواک درد را تا حد زیادی برطرف میکند. استامینوفن هم درکاهش درد کمک کننده است. اما بهداشت وتمیز کردن ناحیه خیلی مفید تر است.

اما اگر درد شبانه و خود بخود باشد،مسکنی مثل استا مینوفن ضروری است.در این موارد درد معمولا شدید است ومانع خواب شبانه کودک می شود. دوز استامینوفن مشابه مواردی است که برای درمان تب تجویز می شودوهر 6 ساعت تکرار می شود.

در مواردی که حال عمومی کودک خوب نیست ( احساس می کنیم کودک بیمار و بیحال است ) یا تب داشته باشد، احتمال بروز عفونت دندانی زیاد است ونیاز به مراجعه به مرکز درمانی و تجویز آنتی بیوتیک داریم.

درد درهنگام رویش دندان های شیری یا دائمی از دیگر شکایت های کودکان است. در کودکان زیر 3 سال، استفاده از ژل های رویش دندان ( در دارو خانه ها موجود است ) ویا جویدن پلاستیک های سرد کمک کننده است.

درسن رویش دندان های دائمی ( در حدود 6 سالگی ) گاهی درد های شدیدی و بدون علت خاص رخ می دهد. درد ها گاهی مبهم هستند و گاهی هم کودک، ناحیه دندان در حال رویش را نشان میدهد. این دردها بخوبی با استامینوفن یا ایبوپروفن جواب می دهد. ضمن آنکه شستشوی دهان با آب نمک رقیق و بهداشت دهان بسیار موثر است. سعی کنید لثه اطراف دندان در حال رویش تمیز باشد وغذایی زیر لثه باقی نماند.

خواندن 2211 دفعه

ویژگی‌ها

جستجو

بالا